METODY PRZEDSTAWIANIA ALGORYTMÓW

Algorytm jest to jednoznaczny opis sposobu rozwiązania problemu. Musi być poprzedzony specyfikacją, czyli dokładnym opisem danych i wyników. Jest pięć metod przedstawiania algorytmu :

1) Słowny opis – jest to pierwszy opis algorytmu, który jest mało ściśliwa jego reprezentacją. Rozpoczyna się dyskusją w jaki sposób można rozwiązać dane zadanie. Służy wyrobieniu intuicji i ukierunkowaniu rozwiązań we właściwe sposoby i techniki przydatne w rozwiązaniu.

2) W postaci listy kroków -jest to dokładny sposób opisywania obliczen i ich kolejnosci. Kroki zawieraja opis operacji, ktore maja byc wykonane przez algorytm.Występują tu polecenia związane ze zmianą kolejności wykonania kroków lub polecenia zakonczneia algorytmu.

3) Schemat blokowy – najpopularniejszy; składa się ze skrzynek oraz połączeń między nimi. Są tu zapisane operacje, które mają być wykonane, a połączenia wyznaczają kolejność wykonania.  

4) Drzewo algorytmiczne (drzewo obliczeń) – przyjmuje postać drzewa w matematycznym tego słowa znaczeniu. W drzewie algorytmu daje się wyróżnić korzeń- wierzchołek, w którym rozpoczynają się działania algorytmu, wierzchołki pośrednie, w których są umieszczane operacje wykonywane w algorytmie oraz wierzchołki końcowe (liście), które odpowiadają różnym wynikom zakończenia obliczeń w algorytmie.

 5)Język algorytmiczny (język programowania) – tekst programu może słuzyć do komunikowania rozwiązania człowiekowi. Języki programowania są językami formalnymi- sztucznym, a ich wyrażenia-programy muszą mieć formę możliwą do zaakceptowania przez maszynę.  

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s